1. Hormonální antikoncepce má za následek přibírání na váze
To mohla být pravda ještě před patnácti lety, avšak ano, ještě stále jsou na pultech pilulky, po kterých můžete přibrat až pět kilo, to je pravda. Avšak váš gynekolog vám pomůže správně vybrat právě ten druh antikoncepce, která vám bude vyhovovat.
Existují nízkohormonální antikoncepční tabletky, které vaši váhu nikterak nezmění. Tato obava je tedy zbytečná a mylná. Za každých okolností se však poraďte se svým gynekologem, který vám odpoví na všechny vaše otázky. Nezplameňte, že každé lidské tělo ej jiné a každý série tabletek, léků nebo hormonální antikoncepce může na každého působit jinak.
A kdyby vám hormonální verze antikoncepce nevyhovovala, vždycky můžete hledat jiné alternativy.
2. Kojení zamezuje otěhotnění
Toto je naprostá lež a bylo by dobré vědět, že tato fáma se množí s přibývajícími lety. Není to pravda, kojení nemá na vaši menstruaci a ovulační cyklus žádný vliv. Právě tato fáma má však za následek mnoho neplánovaných těhotenství matek, které právě porodily.
Je totiž pravda, že některé ženské hormony jsou kojením potlačitelné, kvůli kterým se může vaše ovulace zpozdit. Může také následkem tohoto útlumu dojít k omezení vaší plodnosti, avšak není to pravidlo. Pokud tedy nechcete otěhotnět, antikoncepce – jakákoli její forma – je jednoznačně na místě.
3. Pokud používáte antikoncepci dlouhodobě, máte pak problém otěhotnět
Je pravda, že může trvat až rok, než se z vašeho těla hormony odplaví, a tedy se může stát, že můžete mít až rok po vysazení antikoncepce mít problémy otěhotnět. Pokud však tyto problémy přetrvávají a vám se nedaří otěhotnět ani po roce od vysazení prášků, rozhodně byste měla navštívit gynekologa. Avšak každý organismus je jiný a můžete otěhotnět klidně do týdne od vysazení.